משיחות אישיות…

אתמול מצאתי את עצמי מעבירה סדנא פרטית 👩‍🏫 בסדנאות שלי אני מזכירה את מודל אפר”ת (זוכרים? אירוע, פירוש, רגש, תגובה).

אז נכון, הרבה אנשים מכירים את המודל, ויודעים אף לשנן אותו בעל פה. זה לא מרגש שאנשים יודעים🧐. מה שבאמת מרגש אותי הוא עד כמה אנשים מטמיעים זאת בחיי היומיום שלהם, ובתקופה זו במיוחד✔️.

זה מה שעושה את ההבדל הגדול בין דיבורים ליישומים. חשבו עד כמה אפר”ת בא לידי ביטוי בחיים שלכם כעת, ומה אתם עושים עם זה…

אז מה העניין כאן? במציאות מתרחשים דברים, והפרשנות שאנו נותנים למציאות היא זו שיוצרת אצלנו את התפיסה של מה שמתרחש. זו אשליה, שגורמת לנו הרבה פעמים לסבל.

דוגמא ליישום:
בשיחה אתמול אסף סיפר לי שהוא נמצא בקטסטרופה, שהוא מיותר, שהוציאו אותו לחל”ת, 40 אלף ₪ מינוס, והוא חווה דאגה רבה שעומדים לפטר אותו😔.

עכשיו בואו נבין מה הן העובדות ומה הן הפרשנויות. אתם בטח כבר מנחשים, ברור שהמילה קטסטרופה היא פרשנות שמעלה את התחושות השליליות.

אותו מנהל נפל בפח שהמחשבה על מה שקורה היא עובדה, וכתוצאה מכך הוא מרגיש תחושה שלילית, כי הוא באשליה. למה? כי עצם המחשבה על האירוע היא לא האירוע עצמו, ולכן הוא שבוי במחשבה שהתרגל אליה. מחשבות הן לא עובדות.

זכרו!
רגשות הן תוצר של המחשבות שלנו/האמונות שלנו/הפחדים שלנו, הם לא תוצר בפני עצמו.
“את חיה בסרט! די נו, זה לא רציני, יש לי מינוס של 40 אלף ₪, איך אפשר להרגיש טוב?” טען.
אז זהו, שלהרגיש תחושות חיוביות, הכוונה היא ממש לא להתעלם מהדברים, אלא להתייחס אליהם, להיות אחראי ולפעול בהתאם, אך מתוך תחושת ביטחון, רגיעה ושלווה💪. עשייה וביטחון בה!

אז בתכלס:
👣 תהיו מודעים: מה העובדות ומה הפרשנויות באותה סיטואציה (כולם יודעים את זה, פחות מיישמים את זה). אל תהיו שבויים באשליה שמה שאתם חושבים הוא עובדה.
👣 תמצאו פרשנות אחרת: (כזו שעושה לכם טוב, כזו שמפחיתה אצלכם את התחושות השליליות – אבל רק אם בא לכם להרגיש טוב יותר, ואתם רוצים לשנות את הרגש השלילי).
👣 תרגלו הרגל חדש: תבינו מה המטרה שלכם, תהיו מחויבים אליה ולתחושות טובות, תהיו מחוברים למה שחשוב לכם באמת ולערכים שלכם (מתוך אהבה לעצמכם, ומתוך דוגמא אישית לכל הסובבים אתכם).
👣 תפעלו: מה אתם הולכים לעשות עם זה, ומתי?

מסוקרנת ממש, שתפו את הפוסט ואותי כאן בתגובות:
איזו פרשנות חיובית בחרתם לתת לעצמכם בתקופה זו כשאתם מרגישים לא טוב?
חג שמח במיוחד💜